Image 01 Image 02 Image 03 Image 03
echo content

artikuj
 

Ėmbėlsira me sherbet


E premte 28 Shtator 2012 13:19

Nevojiten:

1 gotë qumësht,

1 vezë,

1 gotë vaj

1 lugë maja,

1 filxhanë sheqer, 

1 kese pluhur  për fryerje dhe

miell

Këto të gjitha i përzien dhe i len,deri të fryhet brumi. Pastaj i ndanë në 3 kuleq.Të tretin e ndanë në dy pjesë dhe e ngjesh me pluhur kakao deri te merr ngjyrën e kaftë. D.m.th . i kemi formuar dy kuleq të mëdhenjë(të bardhë) dhe dy të vegjël(të kaftë).

I tëhollojmë dy kuleqët e bardhë në formë katërkëndëshi,ndërsa dy pjesët me kakao i tëhollojmë vetëm me dorë (në formë të gypit) dhe i vendosim mbi pjesët (kuleqët ) e bardhë.

Këta të fundit i mbështjellim(duke pasur në mes pjesën me ngjyrë kafe) në formë rollade,dhe i prejmë rrathë –rrathë të hollë.E vendosim në tepsin e lyer me vaj,dhe i pjekim në temp.2000C.Pasi të piqen ia kthejmë sherbetin,i cili pregatitet kështu:

 

Sherbeti

1 l ujë,

3 gota sheqer.                                

                                   Ju bëftë mirë./mesazhi/Ėmbėlsira me sherbet

Pyetja me poshte eshte per te evituar spam emailat te gjeneruara nga robotet.

4 + 7 = ?