Image 01 Image 02 Image 03 Image 03
echo content

artikuj
 

Francė: Muzeu i Luvrit, galeri tė reja pėr artin islam

Muzeu i famshėm i Luvrit nė Paris njoftoi pėr mediat hapjen e galerive tė reja pėr pjesėn e Artit Islam.

E premte 6 Janar 2012 23:10

Sipas zyrtarëve të Luvrit, galeritë e reja përbëjnë risinë më të rëndësishme arkitektonike që nga ndërtimi i Piramidës prej qelqi 20 vjet më parë.

Projekti në fjalë nisi në vitin 1995, kur drejtuesit e muzeut vendosën të ndërtojnë një krah të tërë për të ekspozuar koleksionin e gjerë të objekteve historike, kulturore dhe artistike islame, që ata posedonin në oborrin Viskonti.

Deri tani, objektet e artit islam nuk kanë pasur ndonjë seksion të veçantë kushtuar vetëm atyre në muzeun e dytë më të vizituar të globit.

Koleksioni islam i Luvrit, edhe pse jo më i madhi, përbën ajkën e trashëgimisë së islame që lidhet me periudha të ndryshme. Galeritë e reja janë ndërtuar në një sipërfaqe prej 2800 metra katrorë.

Koleksioni i Luvrit është një nga më të pasurit në botë, me vepra arti që përfaqësojnë 11.000 vjet të qytetërimit dhe kulturës njerëzore./bs/Francė: Muzeu i Luvrit, galeri tė reja pėr artin islam

Pyetja me poshte eshte per te evituar spam emailat te gjeneruara nga robotet.

5 + 8 = ?