Image 01 Image 02 Image 03 Image 03
echo content

artikuj
 

Gurabija me nisheste


E shtune 7 Korrik 2012 15:33

Nevojiten:

 

2 ve,

2 gota  sheqer,

2 gota vaj,

1 kese pluhur për fryerje,

3 gota miell dhe

3 gota nisheste.

 

Fillimishtë vezët dhe sheqerin i rrah  me mikser deri të formohet masa e njëjtë, pastaj ia shton vajin dhe në fund pluhurin për fryerje, miellin dhe nishesten  duke e përzier masën e formuar vazhdimisht me lugë. Këtë përbërje e ngjesh me dorë dhe formon rrath të vegjël të cilët i vendos në tepsinë që e kemi lyer me vaj. I pjekim në furrë (paraprakisht të ngrohur) në temperaturë 1800C  për 10-15 minuta duke mos i skuqur shumë , si në foto. Ju bëftë mirë. /mesazhi/

 


* gota për matje është gotë çajiGurabija me nisheste

Pyetja me poshte eshte per te evituar spam emailat te gjeneruara nga robotet.

7 + 9 = ?