Image 01 Image 02 Image 03 Image 03
echo content

artikuj
 

Petulla me djath


E premte 9 Nėntore 2012 13:07

 

 Nevojiten:

Djath,

Miell,

1 -2 lugë maja,

dhe kryp.

 

Në ujin e vakët e derdhim  majën (për ardhjen e brumit) dhe miellin. E përziejmë duke e krijuar një masë shumë shumë të fortë,Masën e fortë e ndajmë në kuleq të vegjël,të cilët i tëhollojmë në formë të rrethit .Në gjysmën e rrethit vendosim djathin e pregatitur më herët ,dhe i bashkojmë pjesën pa djathë mbi atë me djath,duke formuar formen e gjysëmhanës .Me anë të gishtit i shtypim mirë majet e bashkuara dhe në fund me rrotën e kuzhinës (me formë të lakuar ) i prejmë skajet e bashkuara. Petullat e formuara i fërgojmë në vajin e vendosur në tengjere.

Pregatitja e djathit:

Djathi duhet të jetë shumë i fortë i veqantë për kësi llojë petullash (që nuk lëshon ujë) .Mirëpo për djathë të zakonshëm ne  i përziejmë edhe disa vezë me kryp, dhe ia kthejmë djathit. Ju bëftë mire/mesazhi/Petulla me djath

Pyetja me poshte eshte per te evituar spam emailat te gjeneruara nga robotet.

4 + 6 = ?