Kuzhinë

Shpërndaje

Prishtine
32C
PRISTINA
29 Agustos
14 Dhu al-Qi'dah
0
0
:
0
0
:
0
0
:
0
0
:
0
0
Imsaku
04:09
Lindja
05:51
Dreka
12:44
Ikindia
16:25
Akshami
19:24
Jacia
20:54

received_981466111865045

Thënja e ditës

Gurabija me sherbet

Nje embelsire te cilen e benin gjyshet tona, tipike klasike por shume e shijshme dhe e shpejte.

Perbersit
 1. 2 veze
 2. 200 gr sheqer
 3. 150 ml vaj
 4. 150 ml qumesht
 5. 1 sheqer vanile
 6. 1 pluhur per pjekje(bakin)
 7. Miell sipas nevojes
Per sherbetin
 1. 2 gota sheqer
 2. 2.5 gota uje
Udhezimet
 1. Perzihen se pari vezet me sheqer.
 2. Shtohet pastaj qumeshti,vaji dhe sheqer vanilja .
 3. Pastaj shtojme pak miell e pastaj pluhurin per pjekje ne manure qe te perziet mire me miellin.
 4. Vazhdojme te shtojme miell pak nga pak duke e perzier derisa masa te trashet dhe te mos na ngjitet per duar.
 5. Nga kjo mase formojme toptha dhe i zgjatim pak dhe e rendisim ne taven per pjekje te lyer me vaj ose margarine me pare.
 6. Embelsira piqet ne temperature 200 grade derisa te vertetojme se eshte pjekur plotesisht diku 25 minuta perafersisht.
 7. Ne nderkohe pergadisim sherbetin me ujin dhe sheqerin dhe embelsires se pjekur dhe te ftohet i shtohet sherbeti i nxehte (ose nese e zieni sherbetin me heret dhe e leni te ftohet,atehere sit e piqet embelsira e nxehte ia shtoni sherbetin e ftohet)

/recetaime