Tërmeti me magnitudë 6.8 godet Filipinet

Një tërmet me magnitudë 6.8 ka goditur Filipinet afër qytetit Davao të dielën.

Pos dëmeve materiale që janë shkaktuar, atje janë  lënduar edhe 14 persona, thanë zyrtarët e Filipineve.

Instituti Gjeofizik Amerikan (USGS) raporton se lëkundjet sizmike ranë në ishullin e Mindanao-s, mëngjesin e kësaj të diele, rreth orës 2:12. Epiqendra ishte rreth 60 km në jug-perëndim të qytetit të Davao, shkruan Reuters.

Ky rajon ishte goditur nga katër tërmete të fuqishme në tetor dhe nëntor, të cilat lanë të vdekur të paktën 20 njerëz.

The Philippine Star@PhilippineStar

WATCH: A powerful quake was felt at Marco Polo Hotel in Davao City on Sunday. | Video courtesy of Vberni Regalado1297:28 AM – Dec 15, 2019Twitter Ads info and privacy69 people are talking about this

Karla Dawn Besoña@kalangtots

😭

Linog here in Gensan. Scarrryyy! Linog in Mindanao. #Earthquake #EarthquakePh Keep safe everyone.4,5087:34 AM – Dec 15, 2019Twitter Ads info and privacy2,399 people are talking about this