22 persona vdesin në Stamboll nga helmimi me alkool

Të paktën 22 persona kanë vdekur në Stamboll dhe 16 të tjerë janë shtruar në spital dhe janë në gjendje të rëndë pasi kishin pirë alkool, tha zyra e guvernatorit lokal të premten, ndërsa autoritetet intensifikuan një aksion ndaj pijeve të falsifikuara në të gjithë Turqinë përpara festimeve të Vitit të Ri.

Njëmbëdhjetë nga të vdekurit dhe pesë nga ata që janë sëmurë, janë shtetas të huaj.

Katër të dyshuar janë arrestuar në lidhje me vdekjet, thuhet në deklaratë.

Të enjten, agjencia shtetërore Anadolu tha se 26 persona u vranë në katër ditët e fundit nga helmimi me alkool metanol në nëntë provinca turke, përfshirë Stambollin.

Autoritetet kanë nisur një operacion mbarëkombëtar për të goditur prodhimin e alkoolit, duke kryer bastisje në rreth 300 vende dhe duke sekuestruar mijëra litra alkool të falsifikuar, thuhet në raport. Të paktën 85 të dyshuar u arrestuan, shkruan AP.

Vdekjet nga alkooli i rremë nuk janë të rralla në Turqi, ku njerëzit, të përballur me çmimet gjithnjë e në rritje të pijeve alkoolike, kërkojnë të blejnë pije më të lira ose të kthehen në pije alkoolike të bëra vetë. Rritja e inflacionit dhe taksat e qeverisë dhe rregullimi i konsumit të alkoolit kanë çuar çmimet e alkoolit në nivelet më të larta të të gjitha kohërave. /koha