Azerbajxhani thërret ambasadorin indian për shkak të komenteve fyese ndaj Profetit Muhamed

Azerbajxhani thirri sot ambasadorin indian lidhur me komentet fyese ndaj Profetit Muhamed nga zyrtarë të Partisë në pushtet Bharatiya Janata (BJP) në Indi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Javën e kaluar, zëdhënësi i partisë në pushtet, Nupur Sharma, si dhe Naveen Kumar Jindal, kreu i medias iz BJP-së në Delhi, bënë komente fyese për profetin, duke shkaktuar një valë reagimesh brenda dhe nga bota islame.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit tha se thirri ambasadorin indian Bavitlung Vanlalvavna për të dënuar komentet, duke e cilësuar sjelljen “të papranueshme”.

Ministria tha se qëndrimi islamofobik i zyrtarëve indianë lëndon ndjenjat e muslimanëve në mbarë botën, duke shtuar se presin masa të rrepta kundër tyre.

BJP tha se ka pezulluar Sharma-n dhe se Jindal është përjashtuar si përgjigje ndaj komenteve fyese. Policia e Delhit sot regjistroi gjithashtu një ankesë kundër Sharma-s dhe të tjerëve për “përpjekje për të prishur qetësinë publike dhe nxitje të njerëzve në vija përçarëse”. /aa