Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Azerbajxhani vazhdon t’i shkaktojë humbje ushtrisë armene

Azerbajxhani vazhdon t’i shkaktojë humbje ushtrisë armene

Ushtria e Armenisë ka vazhduar të pësojë humbje në mes sulmeve të saj ndaj ushtarëve azerbajxhanas dhe zonave të vendosjes në pika të ndryshme të frontit pavarësisht armëpushimit, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit, raporton Anadolu Agency (AA).

“Gjatë ditës më 2 nëntor dhe mbrëmjes më 3 nëntor, forcat e armatosura armene qëlluan pozicionet e njësive të Ushtrisë azerbajxhanase në drejtime të ndryshme të frontit dhe vendbanimeve tona njerëzore duke përdorur armë të ndryshme të vogla, obusë dhe mortaja”, tha ministria në një deklaratë.

“Operacionet luftarake vazhduan kryesisht në drejtim të Aghdere, Khojavend, Zangilan dhe Gubadli”, theksohet në deklaratë.

Forcat armene u “detyruan të tërhiqen me viktima në personel dhe automjete ushtarake në disa zona të frontit”, theksohet më tej në deklaratë.

Sipas deklaratës, një numër i madh i trupave armike, sistemi i raketave të mbrojtjes ajrore KUB, lloje të ndryshme të avionëve dhe kamionë të ngarkuar me municion u shkatërruan.

“Aktualisht, ushtarët tanë po monitorojnë situatën operacionale”, tha ministria.

Që kur shpërthyen përplasjet më 27 shtator, Armenia vazhdimisht ka sulmuar civilët dhe forcat e Azerbajxhanit, duke shkelur armëpushimet humanitare.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Malësinë e Karabakut, një territor ndërkombëtarisht i njohur i Azerbajxhanit.

Exit mobile version