Bo’mbardime pranë zyrës së Kryqit të Kuq në Ga’za, raportohet për të 22 të vd’ekur

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) tha se të paktën 22 persona janë vrarë në një sulm pranë zyrave në Gaza, e cila është e rrethuar nga qindra palestinezë të zhvendosur që jetojnë në tenda.

Ndëkohë 50 persona kanë mbetur të plagosur.

Al-Mawasi ishte caktuar si një “zonë e sigurt” humanitare nga Izraeli dhe mijëra njerëz janë zhvendosur pas sulmit të Izraelit në qytetin jugor të Rafahut.

Ushtria izraelite tha se episodi ishte në shqyrtim, por se “nuk ka indikacione se një sulm është kryer nga IDF” brenda zonës së sigurt, duke përdorur një akronim për forcat izraelite.

Izraeli ka bombarduar më parë vende në afërsi të al-Muwasi, një zonë rurale pa ujësjellës apo ujëra të zeza dhe ku palestinezët kanë jetuar në kushte të mjerueshme. /abcnews