Tim Cook konfirmon, Apple po punon në një makinë elektrike

0
Gjigandi i teknologjisë ka qenë duke punuar ime disa modele automjetesh autonome, nën emrin e koduar "Project Titan". Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook në...

BMW prezanton veturën e parë elektrike për masat

0
Modeli I4 do të dalë në rrugë në fund të vitit përpara afatit të vendosur nga kompania e do të ketë edhe një variant...

Porsche dëshiron ta bëjë benzinën po aq ekologjike sa makinat elektrike

0
Prodhuesi gjerman i automobilëve luksozë ka investuar shumë në elektromobilitet. Por me një karburant të pastër sintetik Porsche dëshiron t‘i mbajë më gjatë në...

Huawei nga telefonët “smart” kalon tek…automjetet elektrike

0
Gjigandi i telefonisë Huawei mund të ndryshojë fokusin e tij të biznesit. Sipas burimeve të shpërndara nga agjencia Reuters, kompania kineze që po përballet...

Makinat Volvo në 2030-ën të gjitha elektrike

0
Prodhuesit e makinave po i përgjigjen presionit nga qeveritë në mbarë botën për të përshpejtuar planet e tyre të elekrifikimit. Makinat Volvo do të jenë...

Turqi, “Kamioni Digjital” do të udhëtojë në 52 provinca

0
Drejtoria e Komunikimit e Presidencës së Turqisë nisi projektin e saj "Kamioni Digjital" për të treguar prosperitetin kombëtar, historik, kulturor, shkencor dhe teknologjik të...

Apple dhe Hyundai-Kia afër automjetit elektrik autonom

0
Kompania amerikane e teknologjisë Apple është afër përfundimit të një marrëveshjeje me grupin e prodhuesit të automjeteve të Koresë së Jugut, Hyundai-Kia për projektin...

“Toyota” shiti 9.53 milionë automjete vitin e kaluar

0
Prodhuesi japonez i automjeteve Toyota vitin e kaluar ka shitur 9.53 milionë automjete, me çka tejkaloi edhe konkurrentin gjerman Volkswagen, transmeton Anadolu Agency (AA). Drejtoria...

BMW njofton modelin elektrik M gjatë vitit 2021

0
Këtë vit vjen makina elektrike BMW M. Ky është lajmi zyrtar nga vet Marcus Flash, CEO i BMW M. Sipas Autoblog, nuk ka ende një datë...

Industria turke e automjeteve prodhoi 1,15 milion automjete në periudhën janar-nëntor

0
Prodhuesit e automjeteve në Turqi prodhuan rreth 1,15 milion automjete, duke përfshirë automobila dhe automjete tregtare në periudhën janar-nëntor, sipas një raporti sektorial, transmeton...