Kina i vendos gjobë 2.7 mld dollarë gjigantit ‘Alibaba’

Autoritetet kineze kanë gjobitur grupin Alibaba me 2.75 miliardë dollarë, për shkelje të rregullave kundër monopolit dhe për abuzim me pozicionin dominant, duke shënuar...

Mjeti kozmik “Perseverance” i NASA-s bën ulje të sigurt në Mars

0
Mjeti kozmik zbulues “Perseverance” i Agjencisë Amerikane të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) realizoi ulje të sigurt në planetin Mars, duke filluar punimet për një...

NASA publikon fotografitë e para nga Marsi të mjetit robotik “Perseverance”

0
Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar fotot e para të marra nga mjeti kozmik i zbulimit "Perseverance", i cili u ul në Mars...

Këto llamba shkaktojnë migrenë dhe kancer?

0
Në mënyrë që të kursejnë para dhe energji shumë njerëz kanë zëvendësuar llambat e zakonshme me llambat të cilat janë ekologjike. Por e vërteta është...

Zbulimi në Egjipt: Ja si u ndërtuan piramidat

0
Misteri se si ekzaktësisht piramidat janë ndërtuar mund të jetë më pranë zgjidhjes, pasi një ekip arkeologësh bënë një zbulim rastësor në një minierë...

Nigella Sativa L (FARA E ZEZE) alternativë potenciale kundër COVID-19?

0
Identifikimi i komponimeve nga Nigella Sativa si frenues/inhibitor të rinjë potencial ndaj koronavirus (Covid-19): Studim/perspektiv Molekular. Përhapja e pandemisë globale COVID-19, mungesa e një trajtimi...

Peshkohet “rraxha” më e madhe e regjistruar ndonjëherë

0
Të mërkurën në brigjet e Izmirit është peshkuar një Rraxhë, më e madha e regjistruar ndonjëherë, raporton AA. Pesha e kësaj specie ishte 450 kilogram, me gjërësi me...

15 parimet e Maria Montessori për të edukuar fëmijët

0
Metoda e Maria Montessori ( një mjeke italiane dhe edukatore e njohur për filozofinë e arsimit) bazohet në parimin që edhe në shkollë, fëmija...

Google përcjell çdo lëvizje tuaj? Kontrolloni nëse e keni të kyçur këtë opsion

0
Mbledhja e të dhënave rreth lëvizjes tuaj përmes pajisjeve mobile mund të jenë praktike dhe shumë të dobishme. Por, çka nëse nuk e dëshironi...

Transformimi me Photoshop i Franck Ribery (VIDEO)

0
Përdorimi i programit editues “Photoshop” mund të transformoj pamjen e një njeriu. Figurat e njohura publike janë në qendër të përdorimit të këtij programi,...