Opsion i ri në Chrome do të hapë uebsajtet më shpejtë

0
Sajtet do të hapen më shpejtë sepse Chrome lidhet direkt me protokollin HTTPS në vend që të kontrollojë edhe për HTTP. Në përpjekje për të...

Galaxy S9 dhe S9+ rrëzojnë nga froni iPhone X

0
Disa javë më parë, Samsung prezantoi dy modelet e reja të tij, “Galaxy S9” dhe “Galaxy S9+”, gjatë një eventi të mbajtur pak para...

Gara 5G: Beteja mes Kinës dhe SHBA-së për të kontrolluar internetin më të shpejtë...

0
Në SHBA, ku qeveria zakonisht shmang mandatimin dhe koordinimin e përpjekjeve nga sektori privat, shumica e eksperimentimeve  janë udhëhequr nga kompani të tilla si...

Bitcoins konsumon energji më shumë se Zvicra

0
Bitcoin, kriptovaluta më e popullarizuar, konsumon më shumë energji elektrike se disa vende të ndryshme të botës. “Miniera”, sistemi i...

Netflix lë prapa gjigantët tjerë mediatikë me vlerën e tregut

0
Rrjeti global televiziv i internetit Netflix ka lënë mbrapa gjigantët mediatikë amerikanë me vlerën e tij të tregut, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave...

Belgjika padit Google për zbulimin e bazave ushtarake

0
Ministria belge e mbrojtjes ka në plan të padisë Google për dështimin e saj për të fshehur imazhet satelitore që zbulojnë bazat ushtarake. Ministria tha...

Publikohet harta më e saktë e 3D e yjeve (Video)

0
Sonda hapësinore Gaia ka regjistruar të dhëna me saktësi të pashembullt. Agjencia Evropiane e Hapësirës ESA ka përditësuar diagramin e yllit Gaia 3D. Versioni i...

Nga lindja në perëndim, cikli i mrekullueshëm i xhiruar nga hapsira (Video)

0
Në Ditën Ndërkombëtare të Kozmonautikës, është publikuar një video ku shihet lindja dhe perëndimi i diellit në hapësirë. Kjo video u morr nga Stacioni...

Shkelja e privatësisë, Facebook do paguajë gjobë 5 miliardë dollarë

0
Komisioni Federal i Tregtisë njoftoi të mërkurën një marrëveshje me 5 miliardë dollarë me Facebook. Marrëveshja erdhi pas një hetimi të gjerë...

Edhe demokracia është bërë armik i njeriut

0
Njerëzve u duhet një mbrojtje e përgjithshme shumë e shpejtë dhe efikase meqë kohëve të fundit ata janë të rrezikuar shumë keq si qenie...