Tri dekada nga rrëzimi i shtatores së diktatorit Enver Hoxha, persekutimet dokumentohen në muze

0
Shqipëri shënon këtë vit 30-vjetorin e rrëzimit të shtatores së ish-diktatorit Enver Hoxha, që shënoi edhe simbolikisht rrëzimin e diktaturës, ndërkohë që në vend...

Si do të rrjedhin procedurat për formimin e qeverisë së re të Kosovës

0
Në Kosovë nuk ka përfunduar ende procesi i plotëi numërimit të votave që më pas duhet certifikuar nga KQZ-ve. Kosova tash përbSi do të...

Lutje pas hekurave! (Video)

0
Në një rend demokratik, shkelja e ligjeve mund të çojë në privim të lirisë së individit, por në asnjë moment në privim të lirisë...

Rruga e humbur për sigurimin e vaksinës

0
Ministria e Shëndetësisë nuk ka ndonjë datë të saktë se kur mund të arrijnë në Kosovë vaksinat Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca, edhe pse ministri në...

DW: Albin Kurti sjell tone të reja në Bruksel

0
Fitorja e Albin Kurtit sjell tone të tjera edhe në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, por edhe legjitimitetin e nevojshëm për marrëveshje përfundimtare. Brukseli...

Rrëfimi i ish-policit serb: Mbi varrezën masive është ndërtuar objekti i xhandarmërisë

0
Një ish-polic serb ka rrëfyer për fshehjen e trupave të të vrarëve nga Kosova gjatë luftës të cilët më pas ishin dërguar për tu...

Kurti s’ka kufizime të jetë kryeministër

0
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nuk pritet të ketë kufizime të marrë pozitën e kryeministrit, pas fitores së 14 shkurtit. Megjithatë, partitë opozitare...

VV mbi 157.000 vota më shumë se më 6 tetor, LDK rreth 130.000 më...

0
KQZ ka përfunduar numrin e votave nga 2.382 qendra votimi në Kosovë, sipas të cilave partia e Albin Kurtit ka marrë 378.550 vota ose...

Votuesit nga diaspora të shqetësuar se mund të manipulohet me votat e tyre

0
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka thënë se shumë votues kryesisht nga diaspora u janë drejtuar të...

Ish i burgosuri në Serbi rrëfen tmerrin që përjetoi: Na i lidhnin duart me...

0
Mijëra shqiptarë u morën dhunshëm dhe u mbajtën po aq dhunshëm në burgjet e Serbisë, edhe dy vjet pas përfundimit të luftës. Të rrahur, të...