Plani vdekjeprurës i Netanjahut për ta shpëtuar qeverinë e tij

0
Për ta kuptuar se e gjithë kjo skenë e përgjakshme trazirash, ku viktimat kryesore janë fëmijët dhe civilët e pafajshëm, inskenohet vetëm për ta...

Fitorja e kandidatit opozitar në Stamboll, prova më e fortë se Turqia është një...

0
Kjo është demokracia funksionale turke: Ekrem Imamogllu zgjidhet kryebashkiaku i ri i Stambollit! Kandidati i republikanëve ka fituar dhe në ripërsëritjen e zgjedhjeve, madje...

Kënd po e pengon identiteti shqiptar në tekstet arsimore në Kosovë!?

0
Shkruan: Fidan Mustafa Debatet e ngritura kohëve të fundit, gjoja mbi tekstet arsimore shkollore me përmbajtje të fjalëve të 'huaja', ngrit edhe njëherë para opinionit...

Jehona e njohjes së Pavarësisë së Kosovës nga Turqia në shtypin e kohës

0
Shkruan: Nuridin AHMETI Jehona e njohjes së Pavarësisë së Kosovës nga Turqia në shtypin e kohës Hyrje Kur analizojmë shtypin e asaj kohe në Kosovë për tematikën...

Beogradi ia përcakton Maqedonisë edhe ‘brekët’ politike që ajo do i vesh!

0
Nga Kim Mehmeti Miqve dhe gazetarëve që më pyesin lidhur me aktakuzën ngritur kundër meje s’kam çka u them tjetër përpos se e di që...

Kërkesat e LDK-së ndaj VV-së, kjo është çudi e çudirave

0
Akademik Rexhep Qosja ka thënë se fajtor për moskrijimin e qeverisë së Republikës së Kosovës, është në politikën e kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa...

Revolucionarë të urtë!

0
Shkruan: Halil Avdulli Një mijë e katërqind vjet më parë, Bilali r.a. dha një shembull të mrekullueshëm të së vërtetës revolucionare të fesë, kur ëmbëlsia...

A po e adhurojmë Erdoganin?

0
Kjo pyetje na vjen në mendje të gjithëve, pas kaq shumë ditësh që po e përmendim emrin e tij vazhdimisht. Nëse do të kishte ndonjë,...

Asociacioni i asociacioneve

0
Bashkimi i asociacioneve të komunave me shumicë shqiptare do të ndikonte jashtëzakonisht mirë në shumë sfera, si në infrastrukturë, prodhim e tregti. Madje, bashkimi...

Donald Trump fyen palestinezët

0
Nga Rainer SOLLICH Kanë kaluar disa dekada dhe konflikti mes Izraelit dhe palestinezëve ka mbetur i pazgjidhur. As luftërat, atentatet rebelimet popullore, dhe as iniciativat...