Si të rritni borzilok në shtëpi gjatë gjithë vitit

0
Nuk dini si t’i rezistoni erës së mrekullueshme të salcës me domate dhe borzilok, por jeni "të detyruar" ta blini sepse nuk keni kurrë...

Mos e çoni dëm qumështin e skaduar; ja si mund ta përdorni

0
Sa qumësht shkon dëm çdo ditë në shtëpinë tonë. Për të mos folur për baret, restorantet e lokalet publike. Duke qenë se blejmë më...

Një në 42 lindje fëmijësh, janë binjakë

0
Sipas një studimi të ri dhe gjithëpërfshirës, për shkak të rritjes së IVF dhe mbarësimit artificial, po lindin binjakë më shumë se kurrë më...

A e dini se?

0
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht. Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg. Kuajt mund te...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut (VI)

0
1. Çdo 8 minuta dikush dhuron gjak nëpër botë. 2. Çdo i 10-ti person që hyn në spital do të ketë nevojë për gjak. 3. Zemra...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut (V)

0
1. Qelizat e kuqe të gjakut janë qeliza të veçanta në trupin tonë. Ato nuk kanë bërthamë, për këtë arsye nuk mund të shumohen...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut IV

0
1. Ne e konsiderojmë qelbin të neveritshëm, por në të vërtetë ai nuk është asgjë më tepër sesa qeliza të bardha të gjakut që...

A e dini se?

0
A e dini se mjalti eshte ushqimi i vetem qe nuk prishet kurre. A e dini se milingonat mund te jetojne dy jave nen uje! A...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut

0
  1. Plazma e gjakut përbën rreth 55% të vëllimit total të gjakut në trupin e njeriut. 2. Gjaku përbëhet nga një lloj i veçantë i...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut II

0
1.Trombocitet janë krejtësisht ndryshe dhe janë përgjegjës për mpiksjen e gjakut, sa herë që ndodh gjakderdhja për shkak të prerjes ose plagës. Kjo parandalon...