Raka: Varianti i ri i COVID-19 duhet të jetë alarm për të gjithë –...

0
Kujdes të shtuar të qytetarëve nga COVID-19, sidomos në fushatë zgjedhore kërkoi edhe mikrobiologu Lul Raka. Ai vlerësoi se varianti i ri i coronavirusit duhet...

Klinika Infektive fillon trajtimin e pacientëve me koronavirus me plazmën e gjakut

0
Sot dy pacientë i janë nënshtruar trajtimit nëpërmjet plazmës kovalescente dhe sipas mjekëve të kësaj klinike nuk ka pasur efekte anësore dhe plazma është...

​Zemaj i bindur që gjatë këtij muaji në Kosovë arrijnë vaksinat antiCOVID-19

0
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj është shprehur i bindur se vaksinat anti-COVID19 gjatë këtij muaji do arrijnë në Kosovë. Zemaj deklaroi se tashmë janë duke...

Agjencia Evropiane e Barnave miraton vaksinën AstraZeneca për personat mbi 18 vjeç

0
Agjencia Evropiane e Barnave ka miratuar përdorimin e vaksinës AstraZeneca kundër Covid për njerëzit e moshës mbi 18 vjeç në të gjithë bllokun. Kjo...

OBSH paralajmëron: Varianti i ri i coronavirusit është përhapur në 70 vende të botës

0
Varianti i ri i coronavirusit që fillimisht u zbulua në Britaninë e Madhe, është përhapur edhe në 70 vende tjera të botës. Këtë e ka...

IKSHPK bën thirrje për respektim të masave në aktivitetet publike, partitë politike vazhdojnë grumbullimin...

0
Edhe pse nuk ka filluar zyrtarisht fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare, partitë politike po mbajnë tubime me qytetarët ku shihet se nuk po respektohen...

Rastet me COVID-19 në mbarë botën rriten në mbi 90 milionë

0
Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 90 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA) Sipas faqes së...

Shqipëria përgatit qendrat e vaksinimit anti-COVID, Rama premton mbështetje edhe për Kosovën

0
Shqipëria është duke bërë përgatitjet për vaksinimin anti-COVID. Kryeministri Edi Rrama dhe ministrja Ogerta Manastirliu ishin sot në stadiumin “Air Albania” ku po bëhet gati...

Në krye të detyrës deri në vdekje, 23 profesionistë shëndetësorë viktima të coronavirusit në...

0
Pandemia COVID-19 nuk i kurseu as mantelbardhët, por përkundër kësaj ata i qëndruan besnikë betimit të tyre se do jenë gjithmonë në shërbim të...

Bota sërish në izolim?! Koronavirusi i ri “mbërthen” të gjitha vendet, paralajmërohen masa të...

0
Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja...