Studimi: 500 hapa më shumë në ditë reduktojnë rrezikun e sulmit në zemër tek...

0
Njerëzit mbi 70 vjeç që bëjnë 500 hapa shtesë çdo ditë kanë 14% më pak mundësi të preken nga një sëmundje kardiovaskulare, tregon një...

Alarm shëndetësor për miliona njerëz me presion të lartë të gjakut mbi rrezikun e...

0
Të kesh presion të lartë të gjakut kur jeni shtrirë në shpinë, mund të nënkuptojë se jeni në rrezik më të madh për sulm...

Nëse e ndërprisni kafen, ja çfarë ndodh me trupin tuaj

0
Edhe pse kafeja ka një sërë përfitimesh shëndetësore në disa raste të lini kafenë mund të jetë vendimi më i mire për disa njerëz. Edhe...

Paralajmërimi i ekspertit: Kujdes, konsumi i peshkut dhe djathit njëkohësisht na bën anemikë

0
Eksperti i mjekësisë bimore Zef Gjeta i ftuar në emisionin “Hipokrat”, ka shuar kuriozitetin e të gjithëve në lidhje me konsumimin e peshkut dhe...

Erdhi sezoni grerëzave dhe bletëve, ja një mënyrë si të shpëtoni prej tyre

0
Grerëzat dhe bletët janë shumë pranë nesh tashmë, teksa vera është vetëm disa javë larg. Pickimi i tyre është i dhimbshëm dhe për disa...

Mos i hidhni më! Lëvoret e mandarinave janë “dorë me një” për 2 shqetësimet...

0
Dimri është edhe stina e mandarinave dhe përveç frutit është shumë e dobishme edhe lëvorja e tij. Mandarinat janë të pasura me vitamina, antioksidantë...

Ky është qetësuesi natyral kundër dhembjes së kyçeve

0
Nëse vuani nga dhembja e kyçeve, ju e dini shumë mirë, sa ju pengon në aktivitetin e përditshëm. Sipas punës që bëjmë, ndonjëherë pavarësisht nga...

Nuk ua kemi ditur rëndësinë, ja vlerat e mëdha shëndetësore që marrim nga kumbullat

0
Kumbullat kanë një rol të rëndësishëm në rritjen e dendësisë minerale të kockave. Gjatë një studimi morën pjesë gra, të cilat u ndanë në dy...

Çfarë është mpirja e kokës

0
Dhimbja e kokës e shkaktuar nga konsumimi i gjërave të ftohta, e njohur gjithashtu si “ngrirja e trurit” apo dhimbja e kokës e stimuluar...

Ky çaj është shpëtim për organizmin

0
Majdanozi është një bimë erëzore mesdhetare, e cila për shkak të gjetheve të tij jeshile shpesh luan një rol të madh në dekorimin e...