ShSKUK furnizohet me pajisje të reja mjekësore

0
Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka pranuar pjesën e dytë të pajisjeve mjekësore, aparaturë e dorës së fundit, shumë e nevojshme për...

IKSHPK: Numri i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 po vjen si pasojë e...

0
Brenda 24-orëve të fundit në Kosovë nga coronavirusi kanë humbur jetën tetë persona, ndërsa janë konfirmuar 632 raste të reja. IKSHPK thotë se rritja e...

Një vit nga përballja e botës me pandeminë COVID-19

0
Më 11 mars të viti të kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli virusin corona si pandemi globale. Në një konferencë për media, shefi...

Trend i rritjes së sëmundjeve malinje në Kosovë, këto ditë edhe mungesë të terapisë

0
Gjate vitit 2020 në Klinikën e Onkologjisë janë regjistruar rreth 1.370 raste të reja të të sëmurëve me tumore solide te të rriturit. Ky...

Qindra euro për mjekim nga COVID-19

0
Klinika Infektive po përdor ilaçin ‘Remdesivir’ për trajtimin e pacientëve me koronavirus. Por këtë ilaç, po e blejnë vetë pacientët. Çmimi i tij për...

MSH-ja arsyetohet pas dështimit për të siguruar vaksinat, pranon se s’ka marrëveshje me Pfizerin

0
Ministria e Shëndetësisë, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik dhe zyrat e OBSh e UNICEF në Kosovë kanë dalur me nj[ komunikatë të përbashkët lidhur...

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës kundër COVID-19?

0
Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë ende nuk ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton...

Zbuluan vaksinën kundër COVID-19, çifti turk merr vlerësimin e lartë nga Gjermania

0
Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, do të dekorojë zbuluesit e vaksinës kundër COVID-19, Ozlem Tureci dhe Ugur Sahin, me Urdhrin e Meritës për kontributin...

Kosova, në pritje të rreth 10 mijë dozave të vaksinës kundër COVID-19

0
Rreth 10,000 doza të vaksinës kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompania AstraZeneca dhe Universiteti i Oxfordit, pritet të arrijnë në Kosovë në ditët në...

1,520 persona të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

0
Që nga paraqitja e rasteve të para me COVID-19 në Kosovë, 1,520 persona kanë humbur jetën. Mbi 62 mijë persona janë infektuar, ndërsa janë shëruar...