Sinjalet që jep trupi kur sheqeri në gjak është tepër i lartë

0
Trupi lëshon gjithmonë sinjale kur ka diçka që nuk shkon me të. Me kalimin e kohës, këto simptoma bëhen më të shpeshta...

Mjaltë dhe qepë: Ilaçi më i mirë për kollën!

0
Jemi në një kohë kur viroza te stinës janë nëpër këmbë. Dhe menjëherë na shkon mëndja tek këshillat dhe kujdesi i gjyshes. Të gjithë...

ADRENALINA DHE NORADRENALINA (fitnesi natyral)

0
Adrenalina dhe noradrenalina janë katekolamina që luajnë rol të madh në rregullimin e 'botës së brendshme' të organizmit nga truri. Noradrenalina (sinonim me norepinefrinën)...

Shenjat e para të kancerit të fytit…

0
Kanceri i fytit është një lloj tumori malinj I cili përbën 1-2% nga të gjithë kancerët, ose 2-10 raste në 100.000 banorë. Nga ky lloj...

Ramazani dhe sëmundjet e veshkave

0
* Dr. Skender Hoxha - Urolog Agjërimi i Ramazanit është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe është obligim i detyrueshëm...

Si të lehtësoni dhimbjet e shkaktuara nga ngërçet e muskujve

0
Ngërçet kanë të bëjnë me tkurrjen e fortë dhe të dhimbshme të muskujve. Lloji më i zakonshëm i ngërçit prek muskujt e pulpës dhe...

Çka e shkakton djersitje natën te gratë, burrat dhe fëmijët?

0
Ankesa për djersitje natën është një nga më të zakonshme të thënë pacientëve në pranim në mjekët e përgjithshëm. Sipas hulumtimeve statistikore, rrit djersitje...

7 këshilla për parandalimin e strijave

0
Strijat, që ndryshe njihen si striae distensae, duken si çarje e lëkurës me ngjyrë të kuqe, vjollce ose hiri. Më së shumti shfaqen në:...

Turqia zhvilloi ilaçin e sintetizuar kundër COVID-19

0
Shkencëtarët turq kanë prodhuar ilaçin e parë të sintezuar, prodhim vendor që do të përdoret kundër koronavirusit të ri (COVID-19), tha sot...

Çfarë nënkupton koma?

0
Koma është një gjendje e të fikëtit e shkaktuar nga ndonjë lëndim ose sëmundje, kur një person është joreagues dhe nuk mund të zgjohet. Koma...