Aktiviteti fizik dhe zemra/ Përse nuk duhen kaluar 130 rrahje në minutë

0
Aktiviteti Fizik është një nga rrugët më të mira drejt shëndetit dhe jetgjatësisë. E përveçse ndihmon trupin të jetë gjithnjë në formë, ju ndihmon...

1 mijë e 916 persona pozitiv me COVID-19, Kosova renditet e pesta në rajon...

0
Që nga 13 marsi i këtij viti, Kosova sikurse edhe shumë vende të tjera të botës është duke luftuar me pandeminë e coronavirusit.Që nga...

Probiotikët, ku t’i gjeni nëse nuk konsumoni bulmet

0
Intoleranca ndaj laktozës ndodh si pasojë e paaftësisë së stomakut për të tretur sheqernat e qumështit dhe të produkteve të tjera të bulmetit. Kësisoj, ushqimi...

Pesë të vdekur nga coronavirusi dhe 1,140 raste pozitive në 24 orët e fundit

0
Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 6,767 testime, 1,140 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Mbi 598 mijë të infektuar me koronavirus në nivel global, mbi 27 mijë viktima...

0
Numri i të infektuarve me koronavirus në nivel global ka arritur në 598,070 dhe janë shënuar 27,761 viktima, kurse numri i të shëruarve është...

Produktet e qumështit dhe lidhjet me shëndetin

0
Produktet e qumështit janë shumë të shëndetshme. Por, disa të dhëna thonë përdorimi i produkteve të qumështit në shujta mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e...

Ja si duhet të ushqehen të moshuarit gjatë pandemisë

0
Ushqyerja e duhur dhe gjithëpërfshirëse është e një rëndësie thelbësore për jetëgjatësinë. Njerëzit në moshën e tretë shpesh e anashkalojnë rëndësinë e ushqyerjes së...

Aktivitetet që përmirësojnë aftësitë paragjuhësore të fëmijës

0
Aftësitë para-gjuhësore janë një formë e pasur komunikimi duke përdorur gjeste, shprehje të fytyrës, imitim, vëmendje të përbashkët dhe kontakt me sy. Është forma...

Ushqimet e Duhura për Shëndetin e Tiroides

0
Gjendra e tiroides ndodhet në pjesën e përparme të qafës dhe prodhon hormone të tiroides të cilat kanë një ndikim në zhvillimin fizik dhe...

Komposto molle për më shumë energji dhe shëndet

0
Organizmi duhet të jetë gjithnjë i hidratuar në mënyrë që të funksionojë siç duhet. Nëse mendoni se kur teperaturat janë më të ulëta trupi nuk...