Katër mënyra për ta trajtuar gripin në kushte shtëpiake

0
Katër mënyra për ta trajtuar gripin në kushte shtëpiake Simptomat e gripit mund të shkaktojnë shumë komplikime, duke u nisur nga ethet dhe kolli deri...

Varësia nga ushqimi; Si ta kuptoni dhe si ta menaxhoni

0
Disa ushqime njejtë si alkoli apo duhani përmbajnë substanca që mund të krijojnë varësi. Kjo është për shkak se shumë prej produkteve të përpunuara...

Arsyet kryesore pse duhet të hani vezë çdo ditë

0
Veza përmban 6 gramë proteinë dhe gjysma e saj gjendet tek e bardha e vezës. Vezët Ofrojnë Proteina Të Plota Një vezë përmban nëntë amino acidet...

Studim: Fëmijët e vetëm më të rrezikuar nga obeziteti

0
Fëmijët e vetëm mund të jenë më të rrezikuar nga mbipesha sesa fëmijët që kanë motra dhe vëllezër, sipas një studimi të ri të...

Pediatri: Truri i fëmijës tronditet gjatë përkundjes në djep

0
Pediatri Gëzim Xharra sot kritikoi procedurën e vënies së fëmijëve në gjumë përmes djepit. Xharra në “Për Ditë të Mbarë” të RTV21 tha se çuditet...

Çfarë është të ngrënit emocional – dhe a është në të vërtetë i keq...

0
Termi ka pak stigmë, qoftë edhe sepse lidhet me ndjenjat e pazgjidhura të depresionit, zemërimit, ose ankthit. Sipas Dr. McCreery, psikolog klinik dhe trajner dhe...

Helmimi nga ushqimi – Tre rregullat kryesore të shërimit

0
Bakteret janë të paevitueshëm në çdo ushqim që njerëzit konsumojnë çdo ditë. Megjithatë, nëse njeriu nuk tregon kujdes në përpunimin, gatimin dhe ruajtjen e ushqimeve,...

Rritet numri i pacientëve me COVID-19 në Infektive, pesë prej tyre në gjendje të...

0
Është rritur numri i pacientëve me koronavirus të shtrirë në Klinikën Infektive. Sipas raportit të dërguar nga kjo klinikë, aktualisht me COVID-19 aty janë të...

Acidi yndyror me origjinë bimore zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës, thotë studimi i...

0
Acidi alfa-linolenik , një acid yndyror bimor omega-3, mund të ndihmojë shëndetin e zemrës dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sipas një...

Në 2045-ën mbi 20 për qind e popullsisë në botë do të jetë mbipeshë

0
Sipas një hulumtimi të zhvilluar nga kompania e kujdesit shëndetësor në Danimarkë, bëhet e ditur se 22 për qind e popullsisë në botë deri...