Çfarë është fara Chia?

0
Fara Chia është superushqimi i fundit për të cilën të gjithë flasin! Këtë farë shëruese shumica e definojnë si farë “magjike”, ushqim i cili...

Llojet e drogave dhe efektet e tyre negative

0
Pasojat nga përdorimi i substancave narkotike janë të rënda. Shifrat e errëta të përdoruesve janë shumë herë më të mëdha se sa...

Si të largoni erën e keqe të gojës dhe te pastroni gjuhen

0
Higjena e varfër orale nuk është vetëm një shqetësim për ata që ju rrethojnë, por edhe për vetë shëndetin tuaj. Përveç erës së keqe të...

Alarmante! Nëse keni këto shenja, keni më shumë se një ‘të ftohur’!

0
A është vetëm një e ftohur apo diçka tjetër? Është e lehtë për të diagnostikuar veten me ‘një të ftohtë’ kur ndiheni keq. Por një i...

Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

0
Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Pacienti i prekur me COVID-19 flet nga Infektiva: Isha në gjendje të rëndë, kujdesuni...

0
Një pacientë i infektuar me koronavirus i shtrirë në Klinikën Infektive në QKUK, ka kërkuar nga qytetarët që t’i respektojnë masat në...

Edhe 13 raste të reja me Covid-19 në Kosovë dhe 4 të shëruar

0
TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE KATËR TË SHËRUAR! Sot më 02 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Si të sheroni sëmundjen Psoriasis me vajin e farës së zezë…

0
Çfarë është psoriasis ? Psoriasis është një sëmundje lëkure që karakterizohet nga krijimi i elementeve inflamatore (të skuqura), të ngritura mbi sipërfaqen e lëkurës (papuloze), të...

Cilët janë faktorët që ndikojnë tek prodhimi i tepërt i hormonit të Stresit?

0
Njerëzit që vuajnë nga stresi, kanë gjithnjë nivele të larta të kortizolit. Kortizoli është një hormon që prodhohet në mënyrë natyrale në organizëm dhe nxirret...

Edhe një i vdekur nga COVID-19 në Kosovë

0
Klinika Infekive e Qendrës Klinike Universitare të Kosoves njofton se sot në orët e mbrëmjes ka vdekur në këtë klinikë një pacient...