Dy persona vdesin nga COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

0
Dy persona që ishin të prekur Covid-19 vdiqën gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, ndërsa u konfirmuan edhe 18 raste të reja. Instituti Kombëtar...

Për dy muaj, nga Kosova u larguan 52 mjekë

0
Trendi i ikjes së mjekëve dhe infermierëve nga Kosova po vazhdon çdo ditë. Pagat e ulëta, kushtet e punës e mungesa e specializimeve thuhet se...

Specializantët paralajmërojnë protestë kundër ShSKUK-së

0
Anulimi i kujdestarive nga ana e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, ka ngjallur reagimin specializantëve të cilët kanë paralajmëruar një protestë për ditën...

Miratohet projektligji që rregullon çmimet e barnave

0
Qeveria e Kosovës ka miratuar të mërkurën projektligjin për çmimet e produkteve medicinale, që parasheh rregullimin e çmimeve të ilaçeve në vend, e që...

Çmimet e barnave, dallim deri 100 për qind nga barnatorja në barnatore

0
Ligji për Nivelimin e Çmimit të Barnave, i premtuar nga Lëvizja Vetëvendosje, nuk është konkretizuar as në vitin e tretë të Qeverisë Kurti. Në...

Për dy muaj në Gjinekologji u kryen 799 lindje, 289 prej tyre me operacion

0
Klinika e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare, vetëm brenda dy muajve të parë të vitit 2023 ka trajtuar 1 mijë e 542 paciente, të...

Një i vdekur nga Covid -19 në 24 orët e fundit

0
Një person ka humbur jetën në 24 orët e fundit, si pasojë e infektimit me Covid-19. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të...

100 vende të reja pune në QKUK për profesionistët shëndetësorë

0
Në kuadër të objektivave për përmirësimin e shërbimeve shëndetësore dhe ngritjes së kapaciteteve të resurseve humane, Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) ka hapur...

Dy të vdekur nga koronavirusi në Kosovë

0
Situata me koronavirus në Kosovë po ashpërsohet ditët e fundit, pasi rastet kanë nisur të rriten mjaft shumë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës...

202 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

0
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se në Kosovë janë 202 raste aktive me COVID-19. Në raportin e fundit, IKShPK...

Atletico fiton dhe merr vendin e parë

0
Atletico Madridi ka shënuar fitore të thellë në udhëtim për t’u bërë lider i Grupit E të Ligës së Kampionëve. Atletico mposhti Feyenoordin me...