Girl in a jacket

Shkaktarët keyesorë të ulçerave të gojës…

0
Ulcerat e gojës janë një problem i zakonshëm, gjithsesi shkaktojnë shumë parehati dhe dhimbje. Ato janë në ngjyrën e bardhë, dhe anët e tyre janë...

I nxehti, si të shmangim urgjencat kardiake

0
Jo të pakta janë rastet kur gjatë stinës së verës dëgjojmë për humbje të jetës në plazh apo ambiente të tjera për shkak të...

Fëmija afrikan mposht virusin HIV pa medikamente

0
Një fëmijë nga Afrika e Jugut i dijagnostifikuar me virusin HIV kur ka qenë vetëm një vjeç, për çka është trajtuar në mënyrë permanente,...

3 mijë e 476 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

0
12 mijë e 448 persona janë infektuar nga virusi korona në Kosovë që nga 14 marsi kur edhe janë paraqitur rastet e...

Dhjetë shprehitë që e shkatërrojnë trurin

0
Truri ynë është organi më i rëndësishëm në trupin tonë, duke kontrolluar gjithçka që bëjmë, si frymëmarrja, ecja, ngrënja, fjetja etj. Truri është procesori...

Bëni këto veprime nëse u bie shtypja e gjakut

0
Uji i njelmët ose limonada janë ndihmë e parë me rastin e rënies së shpejtë të shtypjes së gjakut. Për shkak të ndryshimit të motit,...

SHBA licencon përdorimin e vaksinës anti-COVID të Pfizer-BioNTech

0
​Autoritetet e shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë dritë jeshile përdorimit të vaksinës anti-Covid të zhvilluar nga kompanitë Pfizer dhe...

Gjithçka që duhet të dini për AstraZeneca, vaksinën anti-COVID që erdhi në Kosovë

0
BBC i ka kushtuar një artikull të veçantë vaksinës Oxford-Astra Zeneca Covid, e cila së fundmi erdhi me dozat e para të saj edhe...

Shenjat e para të kancerit të fytit…

0
Kanceri i fytit është një lloj tumori malinj I cili përbën 1-2% nga të gjithë kancerët, ose 2-10 raste në 100.000 banorë. Nga ky lloj...

Pse njerëzit nevrikë sëmuren më shpesh?

0
Fatkeqësisht, të kontrollosh temperamentin është një problem për shumë njerëz. Sipas studimeve të kryera, një në tre persona ka probleme me vetëpërmbajtjen dhe të...