Qytetarët kundër largimit të mësueses me shami

0
Arsimtarja e lëndës së matematikës mban mbulesë në kokë, megjithatë kjo po i shqetëson disa nga prindërit e fëmijëve që vijojnë mësimin në këtë...

Transparency International: Korrupsioni mbetet problemi më i madh i kosovarëve

0
Raporti i ri i organizatës Transparency internacional, “Barometri Global i Korrupsionit”, ka konstatuar se dy të tretat e personave në Kosovë e renditin korrupsionin...

KMLDNJ: I padrejtë presioni ndaj mësueses me shami

0
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut ka reaguar pas raportimeve të fundit rreth kërkesës së disa prindërve për largimin nga shkolla të...

Apeli konfirmon rastin “Drenica I”

0
Në trup gjykues i Gjykatës së Apelit i përbërë nga dy gjyqtarë të EULEX-it dhe një gjyqtar kosovar vendosi për ankesat e avokatëve mbrojtës...

Mustafa këmbëngul se nuk do të ketë zgjedhje deri më 2018

0
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka shprehur bindjen e tij se nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet, siç tha ai po kërkohen vetëm...

Përkrahje e fortë për mësuesen me shami, prindërit kundërshtohen ashpër

0
Mësimdhënësja e matematikës në Malishevë Fatmire Bujupi, e cila u përballë më një situatë aspak të këndshme për shkak të mbulesës së saj dhe...

Thaçit i përzihen kompetencat, sillet si ‘shef’ i PDK-së

0
Presidenti, Hashim Thaçi, para pak ditësh mori pjesë në një takim me mësimdhënësit e komunës së Kaçanikut, por edhe me disa militantë të Malishevës....

OKB: Tensionet politike në Kosovë nga Demarkacioni me Malin e Zi

0
Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutohet për raportin tremujor të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve...

EULEX kërkon edhe dy muaj paraburgim për Azem Sylën

0
Prokurori i EULEX-it, Danilo Ceccarelli, ka kërkuar vazhdimin e paraburgimit për dy muaj për Azem Sylën, Ilaz Sylën dhe Ljubisa Vujovicin, derisa rikthimin e...

Skenderaj nuk shkon në zgjedhje të parakohshme

0
Gjykata e Apelit i ka konfirmuar dënimin me burg prej 7 vitesh Kryetarit të Komunës së Skenderajt, Sami Lushtakut. Në bazë të këtij vendimi dhe...

Presidenti ukrainas: Aneksimi rus është i pavlefshëm

0
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka nënshkruar një dekret që shpall të pavlefshëm aneksimin e pjesëve të Ukrainës nga Rusia, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas dekretit,...