Kosova regjistroi mbi 400 mijë qytetarë nga diaspora

0
Rreth 400 mijë qytetarë të Kosovës jetojnë në vende të ndryshme të Evropës dhe botës. Këto shifra janë evidentuar nga procesi i regjistrimit të...

Veterani i luftës mbijeton duke mbledhur kanaçe

0
Bashkim Ceroviku, i cili thotë se është nga veriu i Mitrovicës, sepse nuk e pranon emërtimin Mitrovica e Veriut dhe Mitrovica e Jugut, është...

Armë si në kohë lufte, krimi në rritje

0
Nga janari deri në korrik të këtij viti janë vrarë 15 persona në Kosovë, ndërsa numri i incidenteve për shkak të armëve pa leje...

Novobërda, qyteti me histori që po shuhet

0
Kinemaja e hoteli, që dikur i jepnin gjallëri qytezës së Novobërdës, nuk janë më. Kanë mbetur vetëm godinat si relikt, që të japin shkas...

Ymeri: Thaçi po i del në mbrojtje simbolit të gjenocidit të Millosheviqit

0
Kreu i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka reaguar ndaj Kishës Ortodokse që gjendet në kampusin e Universitetit të Prishtinës, duke thënë se ky është simbol...

Thaçi e quan të turpshme protestën e studentëve kundër kishës ilegale

0
Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi i ka quajtuar të papranueshme veprimet e sotme të disa studentëve të UP-së, respektivisht të organizatës “SKV”, të cilët...

Lirohet Azem Syla

0
Gjyqtarja e procedurës paraprake e ka hedhur poshtë kërkesën e prokurorit për caktimin e masës së paraburgimit ndaj Azem Sylës. Syla ishte arrestuar të premten...

Serwer: Serbia ta pranojë Kosovën, nëse do anëtarësim në BE

0
Eksperti amerikan i politikave ndërkombëtare, Daniel Serwer, ka thënë se vendet e Bashkimit Europian nuk do të lejojnë që Serbia të bëhet anëtare e...

Policia heq pankartën e studentëve të vendosur në kishë

0
Pak minuta pasi studentët kanë vendosur pankartën në derën e kishës serbe në oborrin e Universitetit të Prishtinës, Policia e Kosovës ka hequr atë. Në...

Lirohen studentët e arrestuar, lëndohet një policë

0
Katër studentët e arrestuar nga Policia e Kosovës në afërsi të kishës serbe në oborrin e UP-së janë liruar. KosovaPress mëson se është lënduar...