Pezullohet greva në arsim deri në janar të 2023-së

0
Pas pesë javë grevë në arsim, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (SBASHK) sot ka njoftuar se e ka pezulluar grevën deri...

Sarrazin: Nuk do pranojmë një “Republika Srpska” në Kosovë

0
Manuel Sarrazin, i dërguari special i qeverisë Federale Gjermane për Ballkanin Perëndimor, ka thënë se në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë është e rëndësishme...

25 vjet nga protestat studentore, Kurti nderon ish-rektorin Statovci

0
Kryeministri Albin Kurti, ka bërë të shtunën homazhe te varri i profesorit Ejup Statovci në 25-vjetorin e protestave studentore, raporton Ekonomia Online. Kurti tha se...

Policia e Kosovës konfirmon gjetjen e dy vajzave të zhdukura në Pejë, janë larguar...

0
Në orët e hershme të së shtunës janë gjetur dy vajzat e zhdukura në Pejë, ndërsa sot Policia e Kosovës ka dhënë detaje për...

Kërkohet referendum që qytetarët të vendosin për marrëveshjen me Serbinë

0
Mungesa e vullnetit politik, ka bërë që Kosova mos ta ushtrojë të drejtën e saj për referendum. Kushtetuta e Kosovës e parasheh një dispozitë lidhur...

Votimi për grevën, BSPK-ja thërret konferencë të jashtëzakonshme për media

0
Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme për medie. Sipas njoftimit, konferenca do të mbahet në orën...

SBASHK-u publikon rezultatet e votimit të mësimdhënësve për pezullimin e grevës

0
Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ka publikuar rezultatet e votimit lidhur me vazhdimin ose jo të grevës. Përmes një njoftimi në Facebook,...

Mësimdhënësit kanë votuar pro pezullimit të grevës

0
Shumica e anëtarësisë së SBASHK-ut ka votuar pro pezullimit të grevës në arsim. Nesër pritet të merret vendimi për pezullimi i grevës së përgjithshme...

Murati: S’ka paga për grevistët

0
Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës, Ministri i Financave, Hekuran Murati, i ka prezantuar pikat e pakos për përballjen me inflacionin, Murati ka...

Kosova vendos regjim vizash për shtetasit e Rusisë

0
Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është marrë vendim që të vendoset regjim i vizave për shtetasit e Rusisë. Me këtë rast, kryeministri...