Turqia fillon reciprocitetin ndaj diplomatëve gjermanë

0
Gjermanisë i është dhënë përgjigja për shkeljen e normave të sjelljes diplomatike. Ndaj zyrtarëve gjermanë nëpër aeroporte dhe pikat e kalimit kufitar në Turqi kanë...

Izrael, shtyhet votimi i projektligjit për “kufizimin e ezanit”

Është shtyrë përsëri votimi në Parlamentin e Izraelit (Knesset) për projektligjin i cili parashikon ndalimin e thirrjes së ezanit nga altoparlantët, raporton Anadolu Agency...

Civilët e Halepit thirrje për ndihmë

0
Civilët e Halepit të cilët ndodhen nën bombardimet intensive të regjimit të Asadit, forcave ruse dhe militantëve shitë të mbështetur nga Irani, bëjnë thirrje...

Tërmet në Indonezi, 97 të vdekur

0
Pasi ekipet e shpëtimit nën rrënoja kanë nxjerrë edhe dhjetë kufoma, numri i të vdekurve gjatë tërmetit i cili të mërkurën goditi Indonezinë është...

Suedia ka nevojë për 64 mijë emigrantë në vit

0
Suedia në ka nevojë për 64.000 emigrantë në vit për të parandaluar rënien e rritjes ekonomike, e cila mund të shkaktohet nga mungesa e...

Sulme ajrore në Idlib dhe Halep, të paktën 29 të vrarë

0
Të paktën 29 persona e kanë humbur jetën në sulmet ajrore të ndërmarra nga avionët luftarakë të ushtrisë së Sirisë në rajonet nën kontrollin...

Greqi, gjykata vendos për ekstradimin e 3 puçistëve

0
Gjykata e Apelit në Greqi ka vendosur për ekstradimin për tre nga ushtarët e arratisur në Greqi gjatë tentativës për grusht shteti nga organizata...

Një gjykatë saudite dënon 15 persona për spiunazh

Një Gjykatë në Arabinë Saudite të martën ka dënuar 15 persona me vdekje për spiunazh për Iranin, njoftoi televizioni saudit shtetëror Al-Arabiya, raporton Anadolu...

Turqia lançon satelitin e dytë ushtarak

0
Nga Guajana Franceze lançohet sateliti GÖKTÜRK-1 i cili përmes pamjeve satelitore me rezolucion të lartë dhe nga çdo vend i botës pa kufizime gjeografike...

Kujtesa shqiptare në Stamboll

0
KUJTESA KOLEKTIVE - Dëshmi dhe ngjarje (1944-1966) Kjo e diele takoi në Stamboll të rinj dhe të moshuar shqiptarë, studiues dhe aktivistë, në promovimin e librit...