Jeni djegur nga dielli? Ja çfarë duhet të bëni

0
Tashmë që sezoni i plazhit ndodhet në kulmin e tij, janë të shumtë personat që janë djegur nga qëndrimi për një kohë të gjatë...

13 të vdekur dhe 99 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

0
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej...

Kujdes: Këto ushqime u dëmtojnë dhëmbët

0
Nuk ka asnjë person që nuk dëshiron një buzëqeshje verbuese, por disa ushqime “fshehurazi” ngjyrosin dhëmbët tanë. Për të zvogëluar ndikimin e tyre të keq,...

Soda e bukës e kripa, të mrekullueshme për dhëmbë

0
Këto janë benefitet e mëdha që kripa e detit dhe soda e bukës sigurojnë për dhëmbët tuaj. Kripa e detit: Kalcium, magnez, silicon, fosfor, sodium, nikel,...

Numri i rasteve me COVID-19 në mbarë botën tejkalon 36 milionë

0
Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 36 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bajamet e infektuara, komplikacionet dhe format e trajtimit

0
Tonsiliti është inflamacion i bajameve apo i grykëve. Shenjat dhe simptomat e tonsilitit përfshijnë bajamet e fryra, dhimbjen e fytit, vështirësi në gëlltitje dhe...

Çfarë janë infeksionet urinare dhe sa të shpeshta janë?

0
Një trajtim jo i duhur i infeksioneve urinare mund të çojë në kronicizim të tyre, e mandej në atrofi (zvogëlim) të veshkave, rritje të...

6 vitaminat që ju nevojiten pas të 40-ave

0
Fibrat E dini që fibrat janë ndër lëndët ushqyese më të rëndësishme ndërkohë që plakeni. Ato ofrojnë mbrojtje kundër goditjes në tru, parandalojnë kapsllëkun, ulin...

DY ORË GJUMË, TË MJAFTUESHME?

0
Kuptimi origjinal i sawm-agjërimit reflektohet edhe si pushim-prehje. Kjo gjendje abstenimi përfshinë traktin gastro-intestinal, kardiovaskular, aktivitetin seksual, sytë, gojën, veshët, pra të gjithë...

Arsyet befasuese përse ju bien flokët

0
Flokët u bien të gjithëve, nuk është çudi. Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës...