Nga refugjat në avokat: historia e djalit të verbër që i arriti të gjitha

0
Ishte Iraku i vitit 1995. Sadam Hussein ishte president, Lufta e Gjirit sapo kishte perfunduar, dhe qytetaret po vuajin pasojat e sanksioneve te vendosura...

6 pyetjet bazike për luftën në Siri

0
Më poshtë është një analizë e Washington Post, se si filloi, pse u bë aq e komplikuar dhe çfarë mund të ndodhë më pas. Nga...

Dokumentar/Jeta fetare në Pejë

0
Peja, qyteti nën Bjeshkët e Nemuna historia e të cilit shtrihet deri në antikë, qytet plotë me monumente dhe trashëgimi kulturore. Peja është një...

Psikologu i Harvardit: Gabimi numër 1 i komunikimit

0
“Ka disa beteja në histori që janë humbur pikërisht për shkak të një komunikimi të zbrazët”, thotë Steven Pinker, profesor i psikologjisë në universitetin...

Kush janë Gylenistët dhe rreziku që kanoset prej tyre… (Video)

0
Kush janë Gulenistët dhe Rreziku iminent që i kanoset prej tyre?! Analisti Lorenc Vangjelaj dhe Teologu Ermir Gjinishi ekspozojnë organizatën Guleniste dhe e përshkruajnë si...

Fëmija sirian i hendikepuar me vullnet të jashtëzakonshëm për jetë (Video)

0
Ky është djaloshi sirian Mohammed Ibrahim, i cili ka vetëm shtatë vjet, por që si pasojë e luftës ka humbur dorën dhe dëgjimin. Kjo...

Drogat e ushtarëve, si armë në fushëbetejë

0
Armët jokonvencionale kimike të zhvilluara gjatë gjithë historisë, kanë ngjallur gjithmonë interesin për kërkime, si dhe shqetësimin e kujtdo që ka folur për efektin...

Gratë konservatore afgane që po ia fusin tmerrin ISIS-it (Video – Dokumentar)

0
Bombardimet masive të muajit të kaluar në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, kanë ritheksuar vështirësitë që qeveria e Afganistanit ka pasur kohët e fundit për...

VIDEO – Kush e ka fajin për shpërthimin e kolerës, e cila sivjet mori...

0
Është quajtur "Lufta e harruar", e megjithatë ka shkaktuar krizën më të madhe humanitare në botë, në vendin më të varfër arab - në...