Dhjetëra të vdekur nga tërmeti që goditi Afganistanin dhe Pakistanin

Tërmeti tronditi pjesë të Afganistanit lindor dhe Pakistanit gjatë orëve të para të së mërkurës, thotë Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së.

Një tërmet me magnitudë 6.1 ka vrarë të paktën 130 njerëz në Afganistan, thotë autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive të vendit.

Tërmeti tronditi pjesë të Afganistanit lindor dhe pjesë të Pakistanit gjatë orëve të para të së mërkurës, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS).

Numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet, thanë mediat.

Tërmeti goditi rreth 44 km (27 milje) nga qyteti i Khost në Afganistanin juglindor dhe ishte në një thellësi prej 51 km (31 milje), sipas USGS. /mesazhi