Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Gaza, numri i palestinezëve të vrarë nga ofensiva vdekjeprurëse e Izraelit tejkalon...

Gaza, numri i palestinezëve të vrarë nga ofensiva vdekjeprurëse e Izraelit tejkalon 26.600

Numri i palestinezëve të vrarë nga ofensiva vdekjeprurëse izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është rritur në 26.637, transmeton Anadulu.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë me bazë në Gaza, Ashraf al-Qudra, në një konferencë për media njoftoi se të paktën 65.387 persona të tjerë janë plagosur në sulm.

“Sulmet izraelite kanë vrarë 215 persona dhe kanë plagosur 300 të tjerë në 24 orët e fundit. Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë dhe shpëtimtarët nuk mund t’i arrijnë ata”, tha al-Qudra.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga grupi i rezistencës palestineze Hamas në tetor, për të cilën Tel Avivi thotë se vrau afër 1.200 njerëz.

Sipas OKB-së, rreth 85 për qind e banorëve të Gazës janë zhvendosur brenda vendit nga sulmi izraelit, ndërsa të gjithë ndodhen në një pasiguri ushqimore. Qindra mijëra njerëz jetojnë pa strehë dhe më pak se gjysma e kamionëve me ndihma po hyjnë në territor sesa para fillimit të konfliktit.

Exit mobile version