Ish-lideri i burgosur gjeorgjian Saakashvili i jep fund grevës 50-ditore të urisë

Ish-presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili, i cili ndodhet në paraburgim që nga 1 tetori, i dha fund të shtunën grevës 50-ditore të urisë në burg, raporton Anadolu Agency (AA).

Vendimi erdhi pasi Saakashvili u zhvendos nga një spital burgu në një spital ushtarak më të pajisur pasi gjendja e tij u përkeqësua, sipas avokatit të tij Nika Gvaramia.

Gvaramia tha se Saakashvili, i cili mbahej në spitalin e burgut në rrethin verior Gldani të Tbilisit, u transferua në një spital ushtarak në qytetin lindor të Gorit të premten vonë.

Saakashvili, i cili ishte në grevë urie që nga arrestimi i tij, thuhet se i ra të fikët gjatë një takimi me avokatët e tij të enjten.

Gvaramia tha të premten se Saakashvili do të përfundonte grevën e tij 50-ditore të urisë nëse transferohej në spitalin ushtarak në Gori.

Këngëtari gjeorgjian i operës Paata Burchuladze dhe dhjetë ligjvënës të opozitës gjithashtu i dhanë fund grevës së tyre të urisë pas transferimit të Saakashvilit.

Saakashvili u arrestua në Tbilisi më 1 tetor, pasi u kthye fshehurazi në Gjeorgji pas tetë vitesh mërgim.

Ish-presidenti, i cili vuante dënimin në provincën juglindore Rustavi, u transferua në spitalin e burgut të Gldanit më 8 nëntor për të parandaluar përkeqësimin e shëndetit për shkak të rreziqeve të shtuara, njoftoi shërbimi ndëshkimor​​​​​​​.