Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Italia: Sulmet kundër civilëve në Gaza nuk mund të justifikohen

Italia: Sulmet kundër civilëve në Gaza nuk mund të justifikohen

Guido Crosetto

Italia tha të hënën se sulmet izraelite ndaj civilëve palestinezë në Gaza nuk ishin më të justifikueshme në një nga kritikat më të forta që Roma ka bërë deri më tani kundër luftës së Izraelit në enklavë.

Ministri Guido Crosetto tha se duhej bërë një dallim midis Hamasit, grupit militant palestinez përgjegjës për sulmet e 7 tetorit në Izrael, në të cilat u vranë 1200 njerëz, dhe popullit palestinez.

Sulmet e fundit ajrore izraelite në qytetin jugor të Rripit të Gazës, Rafah, shkaktuan të paktën 45 palestinezë dhe plagosën dhjetëra të tjerë, sipas zyrtarëve.

Shumica e personave që u vranë ishin gra, fëmijë ose të moshuar.

Italia ka thënë vazhdimisht se Izraeli kishte të drejtë të mbrohej nga Hamasi. Javën e kaluar, Roma tha se vendimi i një prokurori të gjykatës penale ndërkombëtare për të kërkuar një urdhër arresti për udhëheqësit izraelitë ishte “i papranueshëm”. /abcnews

Exit mobile version