Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Këngëtari amerikan bën thirrje për vrasjen e mijërave në Gaza nëse robërit...

Këngëtari amerikan bën thirrje për vrasjen e mijërave në Gaza nëse robërit nuk lirohen

Kid Rock ka thënë në një emision se Izraeli duhet t’i japë Hamasit 24 orë për të liruar të gjithë robërit ose përndryshe të fillojë të vrasë njerëz në dhjetëra mijëra.

“Unë nuk jam dakord me atë që po bën Izraeli. Është sikur ata thjesht duhet të hyjnë atje dhe të thonë: “E dini çfarë, ne duam që pengjet tona të kthehen”. Nëse nuk i kemi mbrapa, ora fillon tani. Në 24 orë, ne do të fillojmë të bombardojmë m************ dhe të vrasim civilë, 30,000 deri në 40,000 në ditë”, tha ai për podcastin Joe Rogan Experience.

“Kjo është e vetmja gjë që njerëzit kuptojnë … Është ajo që ndodhi në Nagasaki dhe Hiroshima,” tha ai.

Podkasti u publikua të enjten, por komentet e Kid Rock për Gazën filluan të bëhen virale në ditët në vijim, duke shkaktuar zemërim.

Disa të famshëm dhe politikanë amerikanë kanë bërë thirrje për dhunë masive kundër palestinezëve me pak ose aspak pasoja, në atë që avokatët e të drejtave thonë se është normalizimi në rritje i urrejtjes anti-palestineze.

Në të kundërt, artistët, akademikët dhe politikanët që kanë shprehur mbështetje për palestinezët kanë pësuar pasoja profesionale. Për shembull, vitin e kaluar, shumë demokratë iu bashkuan republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së për të censuruar Rashida Tlaib – të vetmen anëtare palestineze të Kongresit.

Exit mobile version