Kreu i NATO-s paralajmëron për pasoja nëse Kina vazhdon të mbështesë lu’ftën e Rusisë në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi Kinën për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Rusisë në mes të luftës së saj në Ukrainë, transmeton Anadolu.

“Nuk është e qëndrueshme dhe e zbatueshme që Kina të vazhdojë të nxitë sfidën më të madhe të kërcënimit të sigurisë për aleatët e NATO-s, veçanërisht në Evropë, duke mbështetur ekonominë ruse të luftës”, u tha Stoltenberg gazetarëve në Otava, ku mbërriti për t’u takuar me kryeministrin kanadez Justin Trudeau.

Stoltenberg dhe Trudeau do të takohen dhe do të trajtojnë përgatitjet përfundimtare për Samitin e NATO-s në Washington muajin e ardhshëm.

I pyetur për vizitën e presidentit rus Vladimir Putin në Korenë e Veriut, Stoltenberg vuri në dukje rëndësinë e unitetit midis aleatëve të NATO-s në një kohë kur fuqitë autoritare si Rusia, Koreja e Veriut, Irani dhe Kina po rreshtohen gjithnjë e më shumë.

“Është jashtëzakonisht e rëndësishme që ne si NATO, në dritën e shtrirjes midis Rusisë, Kinës dhe Koresë së Veriut, po punojmë gjithashtu më ngushtë me partnerët tanë në rajonin Azi-Paqësor, Japoninë, Korenë e Jugut, Zelandën e Re dhe Australinë”, tha ai, duke shtuar se vizita e Putinit zbuloi varësinë e Rusisë nga “miqtë e saj autoritarë” në luftën e saj kundër Ukrainës.

Stoltenberg më tej paralajmëroi Kinën për sjelljen e saj në mbështetje të Rusisë, duke theksuar se “do të ketë dhe duhet të ketë disa pasoja”.

I pyetur në lidhje me planet e Kanadasë për të përmbushur objektivin e aleancës për anëtarët e saj për të shpenzuar të paktën 2 për qind të Prodhimit të tyre të Brendshëm Bruto (PBB) në mbrojtje, Stoltenberg u kërkoi aleatëve të arrijnë objektivin, duke shtuar se ai pret të dëgjojë planet e Kanadasë në këtë drejtim.

Duke vënë në dukje se do të ketë “më shumë çështje” për të diskutuar me kryeministrin kanadez, Stoltenberg tha se “një prej tyre janë edhe shpenzimet e mbrojtjes”.

Ai theksoi rëndësinë e investimeve të NATO-s për mbrojtjen e saj dhe për të parandaluar luftën, ndërkohë që vende si Kina dhe Rusia “po investojnë shumë në aftësi të reja ushtarake, duke përfshirë armë me rreze të gjatë dhe sisteme të avancuara raketore”.

“Mënyra më e mirë për të siguruar që ne të ruajmë paqen është të qëndrojmë së bashku si NATO dhe të investojmë siç kemi rënë dakord. Ne kemi rënë dakord që në NATO të investojmë të paktën 2 për qind”, tha ai.