Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Kryeministri spanjoll: Izraeli është në një pozitë shumë më të dobët tani...

Kryeministri spanjoll: Izraeli është në një pozitë shumë më të dobët tani për shkak të reagimit të tij çnjerëzor në Gaza

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se “Izraeli është në një pozitë shumë më të dobët tani për shkak të reagimit të tij çnjerëzor” në Rripin e Gazës, raporton Anadolu.

Duke folur në një intervistë për transmetuesin La Sexta, ku u pyet nëse e konsideronte gjenocid atë që po bën Izraeli, ai u përgjigj: “Unë kam vizionin tim për atë që po ndodh. A i respektojnë ata të drejtat e njeriut në Gaza? Unë kam dyshimet e mia serioze”.

“Unë mendoj se çdo analist objektiv do të mendonte të njëjtën gjë. Shikoni vrasjen pa bërë dallim të civilëve, grave dhe fëmijëve, si dhe shkatërrimin e pakrahasueshëm të Gazës, që do të duhen dekada për t’u rindërtuar”, tha ai.

Duke iu drejtuar atyre që mbrojnë veprimet e Izraelit, kryeministri Sanchez shtroi gjithashtu pyetjen nëse dhuna dhe shkatërrimi pas 7 tetorit 2023 ia kanë vlejtur. Izraeli ka vrarë më shumë se 35.300 palestinezë që nga sulmi fillestar i Hamasit, ku sipas Tel Avivit u vranë 1.200 persona.

“A është Hamasi pak a shumë më i fortë se më parë? A është Izraeli pak a shumë më i sigurt tani sesa para sulmeve të 7 tetorit?” pyeti ai, duke ndarë mendimin e tij se Izraeli e ka vënë veten në një pozitë më të dobët.

Sanchez njoftoi gjithashtu se qeveria e tij nuk do ta njohë shtetin e Palestinës më 21 maj, siç ishte aluduar nga kryediplomati i BE-së, Josep Borrell.

“Është shtyrë sepse po koordinohemi për ta bërë këtë me vendet e tjera. Pres të mbyll detajet përfundimtare këtë fundjavë dhe të flas për këtë me kolegët e mi më pas”, shpjegoi ai.

Ai shtoi se më 22 maj, kur do të dalë në parlamentin spanjoll, planifikon të jetë në gjendje të shpallë datën e saktë kur Spanja dhe vendet e tjera të BE-së do të njohin Palestinën.

Deri më tani, vendet evropiane si Irlanda, Sllovenia, Norvegjia dhe Malta, janë zotuar të njohin Palestinën, edhe pse cilat mbetet e paqartë se vende mund të bashkohen në atë datë.

Sanchez theksoi se teksa shumë vende perëndimore besojnë në një zgjidhje me dy shtete, ata e kanë njohur Izraelin, por jo Palestinën.

“Pas gjithçkaje që ka ndodhur që nga 7 tetori, është e qartë se kryeministri izraelit nuk duket se është dakord me njohjen e Palestinës. Pra, vendet duhet të ‘marrin flamurin’ dhe të njohin Palestinën për të mbajtur gjallë idenë dhe për të hapur një horizont politik për bashkëjetesë paqësore midis Izraelit dhe Palestinës”, shtoi ai.

Exit mobile version