Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Kubë, presidenti iranian Raisi takohet me homologun e tij kubanez Raul Castro...

Kubë, presidenti iranian Raisi takohet me homologun e tij kubanez Raul Castro – VIDEO

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi ka vizituar ish-presidentin Raul Castro në Kubë, ku ndodhet për një vizitë zyrtare, transmeton Anadolu.

Në deklaratën e Partisë Komuniste Kubane (PCC), raportohet se Raisi dhe Castro kanë diskutuar për marrëdhëniet e miqësisë mes dy vendeve që vazhdojnë prej më shumë se 40 vitesh.

Në deklaratë thuhet se Castro ka falënderuar presidentin e Iranit për mbështetjen që i ka dhënë Kubës kundër sanksioneve të padrejta të SHBA-së dhe ka theksuar se të dyja vendet kanë treguar karakter në mbrojtjen e sovranitetit të tyre.

Në deklaratë theksohet forcimi i miqësisë dhe bashkëpunimit mes Kubës dhe Iranit në nivelin më të lartë ndërsa u falënderua Raisi për vizitën e tij.

Thuhet se në takim morën pjesë ministri i Jashtëm iranian, Hussein Emir Abdullahian dhe ministri i Jashtëm kuban, Bruno Rodriguez.

Exit mobile version