Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Lufta Izrael – Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore të ditës...

Lufta Izrael – Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore të ditës së kaluar:

Pesë persona janë vrarë në një sulm izraelit në një shtëpi në veriperëndim të kampit të refugjatëve Nuseirat, sipas agjencisë së lajmeve Wafa.

Presidenti amerikan Joe Biden u ka kërkuar udhëheqësve të Kongresit që të miratojnë një projekt-ligj shpenzimesh që përfshin 14 miliardë dollarë ndihmë për Izraelin në një telefonatë për të diskutuar përgjigjen e Uashingtonit ndaj sulmeve hakmarrëse të Iranit.

Palestinezët e zhvendosur që përpiqeshin të ktheheshin në shtëpitë e tyre në Gazën veriore, rrëfenin se u qëlluan nga ushtria izraelite në një video të verifikuar nga Al Jazeera.

Shefi i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për de-përshkallëzimin në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të diskutuar sulmet hakmarrëse të Iranit ndaj Izraelit.

Ambasadori i Iranit në OKB i tha takimit se vendit të tij nuk i mbeti zgjidhje tjetër veçse të vepronte, pasi komuniteti ndërkombëtar dështoi të denonconte sulmin e Izraelit ndaj ambasadës së tij në Siri.

Ambasadori izraelit bëri thirrje për “të gjitha sanksionet e mundshme” kundër Iranit dhe tha se Teherani kishte kaluar një “vijë të kuqe”.

Udhëheqësit e vendeve të G7 akuzuan Iranin për një hap të mëtejshëm “drejt destabilizimit të rajonit”, duke shtuar se Teherani “rrezikon të provokojë një përshkallëzim të pakontrollueshëm rajonal”.

Kabineti i luftës i Izraelit thuhet se nuk ka qenë në gjendje të bjerë dakord se çfarë veprimi duhet të marrë në përgjigje të sulmeve të paprecedentë iraniane.

Izraelitët kanë vrarë katër palestinezë dhe kanë plagosur 65 të tjerë që nga e premtja në mes të dhunës së vazhdueshme të kolonëve në Bregun Perëndimor të pushtuar, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

Të paktën 33,729 palestinezë janë vrarë dhe 76,371 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori. Numri i të vdekurve në Izrael nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit është 1,139, me dhjetëra njerëz ende të mbajtur rob.

Exit mobile version