Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Mbreti Abdullah i Jordanisë thotë se bota ‘nuk mund të përballojë’ sulmin...

Mbreti Abdullah i Jordanisë thotë se bota ‘nuk mund të përballojë’ sulmin izraelit në Rafah

Presidenti Joe Biden, i treti majtas dhe zonja e parë Jill Biden, e dyta djathtas, përshëndesin Mbretin e Jordanisë Abdullah II, i dyti majtas, Mbretëresha Rania, djathtas dhe Princi i Kurorës Husein, majtas, në Shtëpinë e Bardhë më 12 shkurt [Evan Vucci/AP]

Mbreti Abdullah u ankua se takimi i tij me Biden vjen pasi “një nga luftërat më shkatërruese në historinë e fundit vazhdon të shpaloset në Gaza”.

Ja çfarë kishte për të thënë lideri jordanez:

Më shumë se 100,000 palestinezë janë vrarë, plagosur ose mbeten të zhdukur në Gaza dhe bota “nuk mund të përballojë një sulm izraelit në Rafah” që “me siguri do të prodhojë një tjetër katastrofë humanitare”.

Duhet të ketë një “armëpushim të qëndrueshëm” dhe përpjekje të ripërtërirë për të sjellë më shumë ndihmë në Gaza nga të gjitha pikat e mundshme hyrëse.

Roli i UNRWA-s është i domosdoshëm dhe është “imperative” që ajo të vazhdojë të marrë mbështetje.

Bota “nuk duhet të injorojë” situatën në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin Lindor, ku zgjerimi i vendbanimeve të paligjshme izraelite dhe përshkallëzimi nga kolonët “ekstremistë” kërcënojnë të “shkasin kaos në të gjithë rajonin”.

“Ndarja e Bregut Perëndimor dhe Gazës nuk mund të pranohet” dhe nuk mund të ketë paqe pa një zgjidhje politike që çon në një “shtet palestinez të pavarur, sovran dhe të zbatueshëm me Jerusalemin lindor si kryeqytet”.

“Të gjitha sulmet kundër civilëve të pafajshëm, grave dhe fëmijëve, përfshirë ato të 7 tetorit, nuk mund të pranohen nga asnjë mysliman”, dhe tmerret e muajve të fundit nuk duhet të “përsëriten apo pranohen”. /mesazhi

Exit mobile version