Ministri i Jashtëm rus niset për në New York, do të marrë pjesë në Asamblenë e OKB-së

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov është nisur për një New York, pasi do të marrë pjesë në sesionin e 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, sicc konfirmohet nga delegacioni rus.

Takimi i nivelit të lartë do të mbahet nga data 20 deri 26 shtator në New York në selinë e OKB-së.
Lavrov kryeson delegacionin rus në këtë ngjarje.

Prezenca e ministrit të Jashtëm rus në New York pritet me interes të veçantë, duke qenë se pushtimi rus i Ukrainës dhe pasojat që ka shkaktuar në sektorin e ushqimit, energjisë dhe sigurisë po prek pjesën më të madhe të botës./abcnews