Ballina Lajmet Kosovë Nënsekretarja amerikane viziton Kosovën, detaje se çfarë diskutoi me Osmanin dhe Kurtin

Nënsekretarja amerikane viziton Kosovën, detaje se çfarë diskutoi me Osmanin dhe Kurtin

drejt institucioneve evropiane dhe euroatlantike kur kemi bashkëpunim e koordinim të ngushtë. E di që kjo është çështje shumë me rëndësi edhe për ju. E diskutuam hapin esencial drejt rrugës euroatlantike të Kosovës – lëvizja përpara e Kosovës për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe”, tha Allen.

Pas Osmanit, Elizabeth Allen zhvilloi takim edhe me kryeministrin e vendit, Albin Kurtin.

Pas takimit me shefin e ekzekutivit kosovar, Allen me një postim në rrjetin social X tha se pati një diskutim gjithëpërfshirës me kryeministrin Kurti, dhe se Kosova i takon BE-së dhe NATO-s.

Krejt në fund nënsekretarja amerikane, kërkoi që të gjitha marrëveshjet mes Kosovës dhe Serbisë të gjejnë zbatim.

Exit mobile version