Nga fëmijë refugjati në politikan; Deputeti i parë në Finlandë i lindur në Somali

Suldaan Said Ahmed

Suldaan Said Ahmed, familja e të cilit u arratis nga lufta civile në Somali, ka për qëllim të dëbojë racizmin në kombin nordik.

Në vitin 2008, Suldaan Said Ahmed ishte 15 vjeç kur familja e tij arriti në Finlandë duke ikur nga lufta civile në Somali.

Kujtesa e tij e fëmijërisë është e mbushur me veprime të përhumbura dhune dhe zhvendosjesh.

“Unë pashë një person të vdekur duke u mbartë në një karrocë dore”, tha ai për Al Jazeera, duke kujtuar skenat e tmerrshme që dominojnë kujtimet e tij të fundit për Mogadishun.

Luftimet në kryeqytetin Somali, ku lindi Ahmedi, ishin aq të forta saqë të afërmit e tij u arratisën në Etiopinë fqinje, përpara se të udhëtonin në vendin Nordik përmes bashkimit familjar.

Ata së pari u vendosën në Kontiolahti në rajonin verior të Karelia, duke pritur me padurim të fillonin një jetë të re të qetë.

Por ndjenja fillestare e lehtësimit u shua shpejt dhe u zëvendësua me armiqësi dhe frikë.

Kishte vetëm një pjesë të vogël të familjeve zezake në lagjen e tyre, të rrethuar nga një “det me njerëz të bardhë”, tha Ahmed, shumë prej të cilëve ishin ashpër kundër refugjatëve dhe të huajve.

Sulmet fizike dhe verbale, përfshirë kërcënimet me vdekje, u bënë “pjesë e jetës sonë të përditshme”, tha ai.

Kur babai i mikut të tij u godit me thikë në mes të ditës pasi u largua nga namazi i xhumasë, ata ikën përsëri në kërkim të sigurisë.

Në fillim, nëna e Ahmedit mendoi të transferohej në Mbretërinë e Bashkuar, por ata më vonë vendosën të jetonin në Helsinki, ku ai filloi aktivizmin e tij dhe karrierën e suksesshme politike.

“Unë pashë një të ardhme në Finlandë pavarësisht nga sfidat dhe doja të bëja diçka për këtë,” tha ai.

Trembëdhjetë vjet më vonë, në moshën 28 vjeç, ai u bë anëtari i parë i parlamentit finlandez i lindur në Somali si dhe dy herë këshilltar i qytetit të Helsinkit. /mesazhi.com