Ballina Lajmet Rajon dhe Botë OKB vendos Iz’raelin në listën e zezë të vendeve që “dëmtojnë fëmijët...

OKB vendos Iz’raelin në listën e zezë të vendeve që “dëmtojnë fëmijët në zonat e ko’nfliktit”

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka vendosur në “listën e vendeve dhe grupeve që dëmtojnë fëmijët në zonat e konfliktit” Izraelin i cili ka vrarë mijëra civilë në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të “Israel National News”, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka informuar lidhur me këtë çështje atasheun ushtarak të Izraelit në Washington, gjeneral major Hedi Silberman.

Guterres e ka njoftuar Silbermanin se krahas Rusisë dhe organizatave terroriste DEASH, Al-Kaeda dhe Boko Haram ka vendosur të përfshijë edhe Izraelin në listën e zezë “të vendeve që dëmtojnë fëmijët në zonat e konfliktit”.

Izraeli i cili thuhet se ka dështuar në të gjitha përpjekjet e tij për të bindur Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Guterres për të hequr dorë nga ky hap, do të jetë në listën e zezë që do të publikohet javën e ardhshme.

Parashikohet se në listë nuk do të përmendet qartë emri i shtetit të Izraelit, por që përgjegjës për situatën do të përcaktohet “ushtria izraelite”.

– Në Gaza çdo 10 minuta humb jetën ose plagoset një fëmijë

Në sulmet që Izraeli ka kryer në Rripin e Gazës që nga 7 tetori 2023 e deri më tani kanë humbur jetën 36.654 palestinezë, mes të cilëve të paktën 15.328 fëmijë dhe 10.171 gra ndërsa 83.309 të tjerë janë plagosur.

Sipas raporteve të OKB-së, në Gaza çdo 10 minuta vritet ose plagoset një fëmijë.

Zyra për media e qeverisë në Gaza në një deklaratë më 3 qeshor njoftoi se 3.500 fëmijë në Gaza ndodhen përballë vdekjes për shkak të urisë.

Exit mobile version