Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

Të paktën 16 palestinezë, duke përfshirë fëmijë të vegjël, u vranë në një bombardim izraelit të një shtëpie në lindje të Rafah në Rripin e Gazës, sipas burimeve lokale dhe pamjeve video të verifikuara nga Al Jazeera.

Arrestime masive janë raportuar në një fshat afër Betlehemit, ndërsa një bastisje ushtarake izraelite në Tulkaremin e pushtuar të Bregut Perëndimor vazhdon në ditën e dytë.

Pesë kamionë që transportonin ndihma mjekësore për spitalet dhe 45 robërit izraelitë hynë në Gaza, pasi Katari dhe Franca ndërmjetësuan një marrëveshje midis Hamasit dhe Izraelit.

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut ka bërë thirrje për një hetim të pavarur ndaj ushtrisë izraelite pasi 11 palestinezë janë vrarë në sulmet ajrore të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Administrata Biden thotë se po merr hapa për të siguruar që sanksionet kundër Houthive nuk do të ndikojnë në popullin e Jemenit, mes shqetësimeve për ndikimin humanitar.

Bastisja izraelite është ende në vazhdim për më shumë se 26 orë në Tulkarem, që është në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar. /mesazhi

Exit mobile version