Pas 15 vjetësh, hajdutët që vodhën bizhuteri në Francë gjenden në Serbi

Ata besonin se ishin të sigurt, por disa pika të gjakut i tradhtuan: 15 vjet pas një grabitje të guximshme në një dyqan bizhuterish franceze, katër autorë të supozuar janë gjetur në Serbi.

Puna e Belfort kishte të gjitha shenjat dalluese të një operacioni “Pantera Pink”, i përdorur nga një rrjet ndërkombëtar hajdut xhevahiresh i serbëve dhe malazezëve përgjegjës për disa prej grabitjeve më të guximshme të dy dekadave të kaluara.

Ndërmjet viteve 1999 dhe 2015, këta kriminelë mendohet se kanë kryer të paktën 380 grabitje të armatosura, duke synuar dyqanet e bizhuterive të larta dhe duke rrëmbyer 334 milionë euro me vlerë, thotë Interpol.

Një mëngjes në shtator 2003, një grup njerëzish të maskuar u shpërngulën në një dyqan bizhuterish në Belfort, një qytet në Francën lindore, vetëm 25 kilometra nga kufiri zviceran.

Njëri tërhoqi një pistoletë, ndërsa të tjerët thyen hapat e xhamit, duke grabitur 350 mijë euro stoli dhe shikon para se të iknin – të gjitha brenda një minute.

Policia më vonë arriti të arrestonte gardhet e tyre serbe, një prej të cilëve kishte një vrojtim të vjedhur mbi dore.

Por vetë vjedhësit nuk u kapën kurrë.

As që u identifikuan deri në vitin 2013, pas përparimit në një hetim mjeko-ligjor në gjurmët e gjakut në një nga kabinetet e qelqit, në një dollap dhe në një kuti Cartier.

Duke analizuar ADN-në, ata identifikuan dy shtetas serbë që ishin të panjohur në Francë, por dëshironin në Austri: “Zica” dhe “Boka”, të dy prej tyre 41 vjeç.

Dhe duke analizuar të dhënat e tyre telefonike, ata gjithashtu gjetën dy të dyshuar për përfshirje në grabitje: “Sasa”, 37, dhe “Luka”, 48.

Të katër hajdutët vijnë nga Uzice, një qytet industrial dikur i begatë rreth 150 kilometra (90 milje) në jugperëndim të Beogradit, i cili që atëherë ka rënë në kohë të vështira.

“Shumica e këtyre kriminelëve kanë origjinë nga Nishi, Çaçaku dhe Uzice”, tha prokurori i qytetit Ljubisha Dragasheviç për AFP, duke shpjeguar se shumë në këtë rajon perëndimor përfundojnë duke u kthyer në krime për shkak të problemeve që i bëjnë funde.

Por ka edhe “kulti i kriminelit brenda shoqërisë, djemtë e ashpër”, tha ai.

“Në qarqe të tilla, këto aktivitete jashtë shtetit janë çështje prestigje … ata e shohin veten si mbrojtës të viktimave të varfra serbe të Perëndimit”, tha prokurori.

Megjithëse janë identifikuar, të katër mbeten jashtë rrezikut për sistemin francez të drejtësisë, sepse Serbia nuk i ekstradon qytetarët e saj.

Gjatë dekadës së fundit, Franca dhe Serbia zhvilluan lidhje të ngushta gjyqësore pas vrasjes së një tifoz francez të futbollit në Beograd në vitin 2009, duke bërë që një gjykatës francez të kërkojë që të katër të thirren për një seancë para një prokurori të Serbisë. /KP