Presidenti tunizian u bën thirrje qytetarëve të mos marrin parasysh “thirrjet për kaos”

Presidenti tunizian, Kais Saied, u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij të mos marrin parasysh “thirrjet për kaos”, mes tensioneve mbi hapin e tij të fundit për të shkarkuar kryeministrin dhe për të marrë të gjitha fuqitë ekzekutive, transmeton Anadolu Agency (AA).

Mos “bini pre e atyre që avokojnë për kaos”, u citua të ketë thënë Saied nga presidenca tuniziane gjatë një takimi me përfaqësuesit e Këshillit Suprem Gjyqësor të hënën në mbrëmje.

Ai shprehu “gatishmërinë e tij për të respektuar kushtetutën dhe kërkesat e saj, të imponojë ligjin për të gjithë dhe për të garantuar pavarësinë e gjyqësorit në këtë fazë delikate në historinë e Tunizisë”.

Të dielën, Saied shkarkoi qeverinë e kryeministrit Hichem Mechichi, pezulloi parlamentin dhe mori autoritetin ekzekutiv me ndihmën e një kryeministri të ri.

Ky hap u refuzua nga shumica e blloqeve parlamentare të Tunizisë, duke përfshirë partinë Ennahda, Zemra e Tunizisë, Koalicioni i Dinjitetit dhe Lëvizja Popullore.

Në një deklaratë të mëvonshme, parlamenti dënoi fuqishëm dhe refuzoi vendimet e Saied-it.

Pas vendimeve të presidentit Saied, kryetari i parlamentit, Rached Ghannouchi, e përshkroi hapin e Saied-it si asgjë tjetër përveç një “grusht shteti të plotë” kundër kushtetutës, revolucionit dhe lirive tuniziane në vend.

Ghannouchi, i cili po ashtu është udhëheqësi i partisë Ennahda, u kërkoi tunizianëve të mbrojnë revolucionin.

Të hënën, ushtarët e vendosur në parlament nuk lejuan Ghannouchi-n dhe ligjvënësit të hynin në ndërtesë.

Tunizia është përfshirë nga një krizë e thellë që nga 16 janari, kur Mechichi njoftoi një riorganizim të kabinetit, por Saied refuzoi të mbajë një ceremoni të betimit të ministrave të rinj.

Tunizia është parë si i vetmi vend arab që arriti të kryejë një transicion demokratik midis vendeve të tjera arabe që gjithashtu dëshmuan revolucione popullore që rrëzuan regjimet në pushtet, duke përfshirë Egjiptin, Libinë dhe Jemenin.