Putin dhe Bennett takohen për herë të parë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, u takua me kryeminstrin izraelit, Naftali Bennett, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në fillim të takimit me Bennett-in në Soçi të Rusisë, Putin deklaroi se vizita përkon me 30-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike ruso-izraelite.

Duke deklaruar se midis dy vendeve është zhvilluar një marrëdhënie e caktuar, madje unike, Putin tha: “Së pari, si pasardhës i Bashkimit Sovjetik dhe Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike, vendi ynë ishte në të vërtetë në origjinën e themelimit të shtetit izraelit. Së dyti, në Izrael ndoshta është komuniteti më i madh rusishtfolës jashtë vendit dhe ku ka shumë të mbijetuar nga Lufta e Madhe Patriotike”.

Ai theksoi se lidhjet tregtare dhe ekonomike janë ende modeste për sa i përket vëllimit, por ende po zhvillohen me sukses, dhe shtoi se tregtia u rrit me 50 për qind në shtatë muajt e parë të këtij viti, pavarësisht të gjitha kufizimeve pandemike.

Duke thënë se do të shkëmbejnë informacione edhe për situatën në rajon, Putin theksoi se po bëjnë përpjekje për ringritjen dhe forcimin e shtetit sirian. Duke shprehur se ka shumë çështje problematike, Putin nënvizoi se ka pika kontakti dhe mundësi bashkëpunimi me Izraelin, veçanërisht në luftën kundër terrorizmit.

Putin tha se shpreson që marrëdhëniet mes dy vendeve do të ndjekin një politikë vazhdimësie pavarësisht problemeve në politikën e brendshme të Izraelit.

Kryeministri izraelit Bennett shprehu gjithashtu shpresën për të biseduar me Putinin për situatën në Siri dhe programin bërthamor iranian.

Ai deklaroi se Putin ka kontribuuar në zhvillimin e marrëdhënieve Rusi-Izrael.

“Z. president, ju keni forcuar lidhjet midis vendeve tona për më shumë se njëzet vjet dhe i keni sjellë ato në këtë nivel. Në emër të gjithë vendit tonë, të gjithë njerëzve tanë, dua t’ju them: Ju jeni shteti shumë i afërt, i vërtetë i Izraelit. Ne e shohim një mik të vërtetë”, tha Bennett.

Në Izrael, më 13 qershor, qeveria e koalicionit e udhëhequr nga Bennett dhe Yair Lapid, lideri i partisë “Ka Ardhmëri”, duke marrë një votëbesim në Parlament i dha fund mandatit 12-vjeçar të Benjamin Netanyahu-t. Sipas marrëveshjes së koalicionit, kreu i Yamina-s, Naftali Bennett, mori postin e kryeministrit për dy vjet. Bennett do t’ia dorëzojë detyrën udhëheqësit të partisë “Ka Ardhmëri” dhe partnerit të koalicionit Yair Lapid në gusht 2023.

Bennett u takua me Putinin për herë të parë që kur u bë kryeministër. /aa