Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Rritet në 33.899 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në...

Rritet në 33.899 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Është rritur në 33.899 numri i palestinezëve të vrarë në sulmet që ushtria izraelite ka ndërmarrë nga 7 tetori 2023 në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza, informohet lidhur me sulmet që Izraeli vazhdon prej 194 ditësh ndaj Rripit të Gazës.

Bëhet e ditur se në sulmet që ushtria izraelite ka kryer në 24 orët e fundit ndaj Rripit të Gazës kanë humbur jetën 56 palestinezë ndërsa janë plagosur 89 të tjerë.

Në sulmet e Izraelit kundër Rripit të Gazës që nga 7 tetori e deri më tani numri i personave që kanë humbur jetën ka arritur në 33.899 ndërsa i të plagosurve në 76.664.

Gjithashtu në deklaratë thuhet se nën rrënoja dhe përreth rrugëve ende ka kufoma të të vrarëve dhe se ekipet shëndetësore dhe të Mbrojtjes Civile nuk kanë mundur të mbërrijnë tek trupat për shkak se pengohen nga forcat izraelite.

Exit mobile version